O mnie

Moje zdjęcie
Poland
"Wiek kobiety nic nie znaczy, można olśnić w wieku dwudziestu lat, być czarującą po czterdziestce i mieć nieodparty wdzięk przez resztę życia" - Coco Chanel

czwartek, 13 listopada 2008

Masaż kobiety w ciąży

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć jak ogromne znaczenie w naszym życiu ma dotyk. Kobieta w ciąży już odruchowo dotyka swojego brzucha i głaszcze swoje nienarodzone dziecko. Głaskania i przytulania doświadczamy z najbliższymi. Wiadomo, że ssanie piersi, dotykanie maleńką rączką mocno uspokaja dziecko. Gdy chcemy je delikatnie wybudzić ze snu, również używamy dotyku. Masaż to także dotyk. W gabinecie kosmetycznym możemy skorzystać ze specjalnych masaży dostosowanych dla kobiet w ciąży. Wykonuje je się w odpowiedniej pozycji np. "na boku" i przez wykwalifikowaną osobę.
Ważne jest zdiagnozowanie stanu pacjentki i najlepiej żeby skonsultować takie stany jak obrzęki nóg czy t.p. z lekarzem. Masaż wykonuje się naturalnymi olejkami lub preparatami specjalnymi dla kobiet w odmiennym stanie. Polecam wspaniały artykuł wybitnego specjalisty w dziedzinie masażu Piotra Szczotki "MASAŻ W ŻYCIU KOBIETY"


http://www.imbw.pl/pdf/masaz_w_zyciu_kobiety.pdf

oraz

http://wizaz.pl/szczotka_masaz_macierzynstwo.php

Komentarze mile widziane.

sobota, 1 listopada 2008

Kobieta ciężarna w gabinecie kosmetycznym

Poproszono mnie o napisanie na temat pielęgnacji skóry kobiety ciężarnej w gabinecie kosmetycznym. Przyznaję, że trochę zaniedbałam ten temat, a to pewnie dlatego, że sama już dawno rodziłam dzieci. Mam jednak w gabinecie wiele młodych kobiet, które są lub będą w tym odmiennym stanie.
Ciąża jest specyficznym okresem dla kobiety. Jest to czas rozwoju nowych uczuć, ale także czas zmian fizycznych. Ciąża upiększa kobietę naturalnie. Skóra jest grubsza, lepiej ukrwiona i nawilżona co nie oznacza, że należy zrezygnować z zabiegów w gabinetach kosmetycznych w tym okresie. Kiedy cały organizm nastawia się na nowe życie – zmiany hormonalne dość mocno wpływają na wygląd skóry.
Warto jednak podchodzić do tychże zabiegów z dużą ostrożnością; skóra jest podatna na uczulenia, podrażnienia, a leczenie w ciąży może być kłopotliwe. Ważne, aby zawsze poinformować kosmetyczkę o swoim stanie.
Pierwszy trymestr ciąży jest okresem chronionym, dlatego też należy zachować wielką ostrożność i zdać się na doświadczoną kosmetyczkę wybierając zabiegi pielęgnacyjne.
W okresie ciąży unika się stosowania agresywnych zabiegów, silnie działających preparatów i urządzeń wykorzystujących prąd czy światło lasera lub solarium.
Za to dobroczynne działanie będzie miał masaż. Warto się jednak upewnić, że wykona go osoba wykwalifikowana. Masaże relaksacyjne twarzy, dekoltu, szyi i karku zapewniają piękny, świeży wygląd oraz dają uczucie relaksu i odprężenia.
W czasie ciąży lepiej samemu nie eksperymentować z kosmetykami i w tej kwestii warto także poradzić się osoby wykwalifikowanej. Lekarze odradzają stosowanie silnych liftingujących kremów czy regenerujących np. z retinolem.
W 4-5 miesiącu ciąży, często na skórze o słabej „konstrukcji” kolagenowej pojawiają się rozstępy. Odpowiednie zabiegi w gabinecie mogą wzmocnić skórę i ograniczyć ich powstawanie.
Innymi równie częstymi dolegliwościami ciężarnej kobiety są spuchnięte nogi, rozszerzone naczynka, przebarwienia.
W następnych postach zaproponuję kilka specjalnych zabiegów.