O mnie

Moje zdjęcie
Poland
"Wiek kobiety nic nie znaczy, można olśnić w wieku dwudziestu lat, być czarującą po czterdziestce i mieć nieodparty wdzięk przez resztę życia" - Coco Chanel

niedziela, 25 lipca 2010

Grzybica latem

Uważaj na … grzybki
Grzybica stóp i paznokci to temat tabu. Lato niestety sprzyja zwiększonym infekcjom. Jeśli „zlapałaś” grzyba nie stresuj się, że nie zadbałas odpowiednio o higienę. To choroba zakaźna, którą niestety dość łarwo można się zarazić.
Grzybicą można się zarazić w sposób szybki i niezauważalny. Dermatofity lubią miejsca, które są ciepłe i wilgotne. Możesz nabawić się tej przykrej dolegliwości spacerując boso po basenie czy po molu. Taką mało fajną niespodzianką może również skończyć się wizyta u pedikiurzystki, jeśli nie odkaża ona dokładnie miski, w której moczysz nogi czy niedokładnie sterylizuje narzędzia… Chorobie sprzyja też chodzenia w ściśle przylegających butach, zwłaszcza z wąskimi noskami (kochane szpilki…). Albo przymierzanie butów. Dlatego nigdy nie mierz niczego na gołą stopę i nie stój na boska w przymierzalni, gdyż to szalenie niehigieniczne.

Problem wielu
Grzybica stóp nabrała dziś wymiaru choroby społecznej. Dotyka aż od 15 do 30 procent społeczeństwa. Łatwość zakażenia i bagatelizowanie przez chorych jej objawów utrudniają walkę z chorobą. Zarażeni bardzo często zapominają, że nie lecząc grzybicy narażają swoich bliskich na zakażenie.
Niestety wielu z nas lekceważy pierwsze objawy, np. swędzenie, łuszczenie skóry, zażółcenie i łamliwość paznokci. Niektórzy podejmują leczenie na własną rękę. Łykają preparaty ze skrzypem na wzmocnienie paznokci czy przecierają skórę spirytusem, co oczywiście nie rozwiązuje problemu, ale stwarza zagrożenie zarażenia kolejnych osób, zwłaszcza domowników. Tymczasem wizyta u dermatologa to konieczność. I żaden powód do wstydu. Naprawdę nie takie przypadki lekarskie oko widziało. A na pewno po takiej wizycie szybko dostaniesz leki, które uporają się z problemem (czasem lekarz zleci dokładne badania mykologiczne, by wiedzieć, jaki dokładnie gatunek grzyba bytuje na twoim ciele i wytoczy działa, które pokonają go szybko i skutecznie.

Obajwy grzybicy
- zaczerwienienie skóry
- pieczenie stóp
- swędzenie stóp
- nadmierna potliwość stóp
- pękanie naskórka
- łuszczenie naskórka

Nieleczona grzybica międzypalcowa może się też przenosić na pozostałe części stopy, a także na paznokcie. Im bardziej choroba jest zaawansowana, tym bardziej uciążliwa staje się dla chorego. Z czasem może utrudniać chodzenie, a często nieodzowna staje się wizyta u lekarza.

Grzybica paznokci – prawdziwe paskudztwo
Grzybica paznokci uznawana jest za najczęstszą kliniczną manifestację zakażenia grzybami dermatofitowymi. Wywołują ją głównie grzyby z rodzaju Trichophyton rubrum, w mniejszym odsetku przypadków wywoływane jest przez Trichophyton mentagrophytes var. gramilosum. Zakażony paznokieć traci swe różowe zabarwienie, ulega pobruzdowaniu i łatwo się kruszy. Naskórek pod zgrubiałym i popękanym brzegiem płytki ulega nadmiernemu rogowaceniu. Te zmiany mogą się utrzymywać długo i stanowią dla chorego dokuczliwe utrudnienie w codziennym życiu, a dla jego otoczenia źródło zakażenia pośredniego lub bezpośredniego. Grzybica paznokci zakaża najczęściej dorosłych. U osób starszych ok. 80% infekcji dotyczy paznokci stóp, zwłaszcza dużego palucha. Jednoczesne występowanie grzybicy paznokci stóp i rąk jest spotykane rzadziej.

Jak dbać o stopy?
Nie ma totalnej 100% pewności, że nigdy nie złapiesz grzybicy. Grzybica czyha na nas wszędzie , zagrzybiona osoba może rozsiewać wokół siebie praktycznie niewidoczne fragmenty naskórka , na których znajdują się zarodniki grzybów. Takie łuski mogą być na podłodze , w ręcznikach, w wykładzinach, gąbkach, pumeksach, w butach, oraz w pościeli i bieliźnie osoby zainfekowanej. Praktycznie nie ma miejsca, gdzie zarodniki nie mogłyby się znaleźć. Warunkiem ich obecności jest tylko wilgoć i ciepło. Wtedy , np. w dywanikach łazienkowych, zarodniki mogą przetrwać nawet dwa lata.

Możesz jednak niwelować ryzyko poprzez:
- nie pożyczanie nikomu swoich nożyczek, cążek, ręczników, butów, skarpetek
- chodzenie po basenie, saunie, plaży w klapkach
- dokładne wycieranie stóp i przestrzeni międzypalcowych po kąpieli
- używanie na co dzień kosmetyków do pielęgnacji stóp, np. kremów przeci nadmiernemu poceniu
- unikanie butów z syntetyków
- korzystanie z usług tylko sprawdzonych salonów kosmetycznych, w których dba się rygorystycznie o porządek i higienę
- zakładanie klapek w hotelach (nigdy nie wiesz, kto mieszkał przed tobą…)
W aptece znajdziesz kilka preparatów dostępnych bez recepty, które mogą pokonać wroga, m. in. Udofen Max, Lamisilatt, Dactarin, Myco Plus, Mykofar, AciFungin (na grzybicze zmiany na paznokciach). Oczywiście, jeśli zmiany nie ustąpią, idź do lekarza, by skonsultować problem ze specjalistą. W cięższych przypadkach leczenie miejscowe może nie wystarczyć i trzeba będzie wdrożyć środki doustne.

Pamiętaj, że po przeprowadzonym leczeniu musisz dokładnie wysterylizować ręczniki, buty i używać na co dzień kosmetyków antygrzybiczych, gdyż choroba ma niestety tendencję do nawracania.
http://www.nowekosmetyki.pl/artykul/uwazaj-na-grzybki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz